شویندهای ایمن

شویندهای ایمن

 

 

امروزه شوینده ها و پاک کننده های زیادی وجود دارد اما هرکدام تنها برای تمیز کردن یک یا دو مورد استفاده می شوند و یا بصورت اسید ها و قلیاها وجود دارند که بسیاری از انها نیز بوی نامطبوع دارند و یا برای مصرف کننده مشکلاتی از جمله مشکلات تنفسی یا پوستی ایجاد می کنند و اکثر انها نیاز به استفاده از آب دارند .

گسترش بیش از حد صنایع صابون و شوینده ها در جهان علیرغم دارا بودن جنبه های مثبت فراوان آلودگیهای نوینی را به محیط زیست وارد کرد و توجه مسئولان محیط زیست کشورها را به خود جلب نمود. ورود شوینده ها به فاضلاب به لحاظ بروز مسائل و عوارض متعدد چون پدیده مغذی شدن و تجزیه ناپذیری گروه سخت شوینده ها و ایجاد کف و … سبب آلودگی منابع آبی و محیط زیست می شود.

مشکلات فنی موجود:

مشکلات موجود در فرمولاسیون های متداول موجود در سطح مارکت را می توان به اختصار به صورت زیر برشمرد:

* تقریباً تمام محصولات موجود در سطح بازار برای شستشو نیاز به آب دارند

* عدم بازگشت کامل سورفکتانت های صناعی با منشاء غیر طبیعی به طبیعت

* بروز آلودگی های زیست محیطی با توجه به استمرار بکار گیری سورفکتانت های با منشاء شیمیایی

* افزایش احتمال آسیب رسانی به فلور باکتریایی پوست ناشی از عملکرد سورفکتانت های با منشاء شیمیایی و بروز عدم تعادل در جمعیت باکتریایی پوست بدن

* موارد کاربرد محلول های موجود در سطح بازار اکثراً محدود بوده قابل استفاده برای تمامی سطوح نیست. لذا مدتی است متخصصین صنعت شوینده توجه ویژه ای در بر طرف نمودن معایب و مشکلات موجود پاک کننده های موجود دارند.  در شوینده های موجود در سطح بازار و در فرمولاسیون های موجود معمولا می توان مواد زیر را یافت

1) سورفکتانت ها

2) مواد موثره

3) مواد محافظ اکثر آلودگیها از جنس چربی می باشد و آب ماده ای است که بعلت فراوان بودن آن برای پاک کردن مورد استفاده قرار میگیرد . اما آب یک ماده قطبی است و فقط مواد قطبی در آن حل می شود و چربی یک ماده غیرقطبی بوده که فقط در مواد غیرقطبی حل می شود. برای حل این مشکل از مواد حد واسطی به نام مواد فعال سطحی یا سورفلکتانت استفاده می شود. سورفکتانت ها موادی هستند که دارای دو بخش قطبی و غیرقطبی می باشد. چربیها در قسمت غیرقطبی این مواد حل شده و به کمک قسمت قطبی سورفکتانت توسط آب شسته می شوند. سورفکتانت ها عملکرد متفاوتی دارند مثالً می توانند به عنوان حلال ، عامل امولسیه کننده ، عامل کف کننده ها ، شوینده و رطوبت رسان نقش ایفا نمایند.

5 نوع سورفکتانت در پاک کننده ها مورد استفاده واقع می شود و برحسب فعالیتشان بعنوان

  • دترژانت
  • عوامل مرطوب کننده
  • عامل کف کنندگی
  • امولسیفایر
  • حل کنندگی

انتخاب می شوند . از میان خواص فوق خاصیت دترژانت و کف کنندگی سورفکتانت ها مهمترین عوامل هستند که در فرموله کردن این پاک کننده ها محسوب می شوند. سورفکتانت ها می توانند ازمنابع اولیه متعدد و متنوعی تهیه گردند.معموال سورفکتانت های موجود در سطح مارکت قابلیت بازگشت به طبیعت کاملی نداشته و موجب بروز مشکلات نیز می گردند . با وجود پیشرفت های بسیاری که در این زمینه صورت گرفته، استفاده از سورفکتنانت ها به عنوان جزء اصلی ترکیب مواد شوینده یک اشکال اساسی، در طراحی فرموالسیون این ترکیبات مطرح است.

محصولات تَذَرو با بهره گیری از فرمولاسیون متفاوت و اعجاب انگیز خود توانسته ضمن ارائه محصولی با کیفیت بالا به تمامی اهداف خود در راستای حفظ سلامت محیط زیست و مصرف کنندگان گام بزرگی بردارد.

مزایا و ویژگی های فوق العاده محصولات تَذَرو

  • در فرموالسیون ارائه شده علاوه براینکه سورفکتانت ها در مقادیر بسیارکم استفاده شده مشکلات ناشی از عدم زیست تخریب پذیری و آلودگی محیط زیست ناشی از استفاده از سورفکتانت ها به میزان بسیار زیادی کاهش یافته و خطرات تهدید سلامت و ایمنی مصرف کننده گان محصولات با فرمولاسیون های شامل سورفکتانت های شیمیایی با درصد بالا را ندارد
  • قدرت پاک کنندگی فوق العاده این ترکیب نسبت به ترکیبات دیگر حائز اهمیت بوده و به دلیل وجود آنزیم ها شستشو در دمای کمتر ممکن است در نتیجه با صرفه جویی در مصرف انرژی همراه است
  • علاوه برتمام مزایای فرمولاسیون ارائه شده که در بالا آمده، استفاده از این فرمولاسیون راه حل مناسبی در صرفه جویی مصرف آب ارائه می دهد که از ترکیب شوینده مورد نظر بدون استفاده از آب، و در عین حال با میزان پاک کنندگی بالا بهره برد.
  • قابلیت استفاده از محلول ارائه شده برای تمامی سطوح ولکه ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *